اتاقک رشد یا ژرمیناتور

اتاقک رشد یا ژرمیناتور (growth chamber) با قابلیت هم زمان کنترل دما، رطوبت و نور محیط ایده آلی جهت رشد و پرورش انواع گیاهان،بذرها،حشرات و ... ایجاد می کند .اتاقک رشد معمولا بر اساس حجم و رنج کنترل دما و رطوبت ومیزان نور تقسیم بندی می شوند. رنج حرارتی اتاقک های رشد معمولا 10 الی 60 درجه، رنج رطوبت بین 10 الی 80 درصد و میزان نور حدود9000lux است. با توجه به تامین هم زمان دما، رطوبت و نور اتاقک های رشد معمولا در آزمایشگاه های دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی کاربرد دارند.

در اتاقک های رشد پیشرفته دما، رطوبت و نور ثبت می گردند وبا اتصال دستگاه به کامپیوتر امکان بررسی دقیق ترفراهم می شود. انحراف دما و رطوبت داخل محفظه از مقادیر تنظیم شده، موجب خرابی نمونه های آزمایش و بعضاً خسارت های زیادی می گردد، لذا دستگاه باید مجهزبه سیستم جداگانه ای جهت جلوگیری ازافزایش یا کاهش ناخواسته دما ورطوبت و اعلام آن به کاربر در صورت بروز باشد.

از آنجا که جهت جلوگیری از تاثیرات مخرب رسوبات آب روی قطعات داخلی رطوبت ساز، باید از آب مقطر استفاده شود و تامین آب مقطر به صورت لوله کشی در بسیاری ازمراکز میسر نیست، لذا تامین آب دستگاه یکی از مشکلات کاربری دستگاه است.

از دیگر نکات مهم اتاقک رشد قابلیت کالیبراسیون دستگاه است که بعضاً آیتمی جهت کالیبره دستگاه در نظر گرفته شده است . اگر این کالیبره 1 نقطه ای باشد دستگاه فقط در همان نقطه کالیبره می شود و با کالیبره در یک دما، کالیبره سایر دماها از تنظیم خارج می شود . بعضی دستگاهها در دو دما کالیبره می شوند در این حالت دستگاه بر مبنای این دو دما، خط فرضی در نظر می گیرد و بقیه دماها را بر اساس این خط فرضی کالیبره می کند. از آنجا که ممکن است برخی نقاط مطابق خط فرضی دستگاه نباشند، کالیبره در دو نقطه نمی تواند تضمینی برای دقت بالای دستگاه باشد، لذا هر چه تعداد نقاط کالیبراسیون بیشتر باشد کالیبره دقیق تری انجام می شود و دستگاه در تمام رنج دمایی دقیق کار میکند.

خرابی سنسورهای واقع درسطح آب در اثر رسوبات محلول در آب ، خیس شدن نمونه و جاری شدن آب در دستگاه، نوسان دما و رطوبت، مشکلات ارتباطی بین دستگاه و کامپیوتر، دسترسی دائم به آب مقطراز جمله مشکلات شایع در اتاقک تست پایداری دارو هستند.

راهنمای انتخاب مدل

انتخاب بر اساس مشخصات محصول

توجه کنید

در هنگام خرید اتاقک رشد به تعداد نقاط کالیبراسیون، دقت دما و رطوبت، اتصال آسان به کامپیوتردقت نمایید.

دستگاه اتاقک رشد اف جی

دستگاه اتاقک رشد FG یکی از کهکشانی های این برند و یکی از بهترین دستگاه های حال حاضر در دنیا است. این دستگاه پس از بررسی نقاط ضعف و قوت برندهای معتبر جهان، بررسی استانداردهای بین المللی و نیاز دقیق کاربران، توسط واحد تحقیق و توسعه FG واقع در محل کارخانه این شرکت طراحی گردیده و با قابلیت های فراوانی که دارد خیلی زود توانسته نظر مصرف کنندگان را به خود جلب نماید. استفاده از تکنولوژی های خاص همچون ANTI POLAR ، HCT ، DUAL SAFETY ، STM، HLD که بعضا برای اولین بار در جهان طراحی شده اند، دستگاه بی نقصی را در اختیار کاربران قرار داده است.

قابلیت های بی نظیری همچون فن سیرکوله با قابلیت تنظیم سرعت، دقت دما و رطوبت در تمام محفظه، اتصال به کامپیوتر، ثبت کلیه مقادیر تا دوسال در حافظه داخلی دستگاه و کالیبراسیون حرارتی در 6 نقطه، دستگاه را تبدیل به گزینه مناسبی جهت انجام تست های ICH guideline Q1A(R2) نموده است. جهت بهتر بسته شدن درب، ازدو زبانه در بالا و پایین محفظه وجهت راحتی حمل و نقل از پایه های چرخدار استفاده شده است.

 • دو زبانه در بالا و پایین محفظه جهت بهتر بسته شدن درب
 • مناسب جهت تست هایICH guideline Q1A(r2)
 • فن سیرکوله با قابلیت تنظیم سرعت
 • پایه های چرخدار
میکرو کنترلر سری ARM:
کنترلر دستگاه با استفاده ازمیکرو کنترلرهای سری ARM یکی ازنقاط قوت دستگاه است. میکرو کنترلرهای ARM جزء پیشرفته ترین میکروکنترلرهای حال حاضر در جهان است و قابلیت های بی نظیری همچون سرعت پردازش ، جریان مصرفی کمتر و ماژول های ارتباطی پیشرفته باعث گردیده خیلی زود جای خود را در تمام صنایع باز کنند، به طوری که امروزه در اکثرتجهیزات پیشرفته الکترونیکی، صنایع نظامی وموبایل ها کاربرد زیادی دارند. جهت نمایش هم زمان مقادیر تنظیمی و کلیه آلارم ها، یک نمایشگر LCD گرافیکی 7 اینچی تعبیه گردیده که توسط یک ولوم وشستی های لمسی همراهی می گردد . جهت جلوگیری از دستکاری دستگاه توسط پرسنل غیر متخصص قابلیت قفل کردن برای آن در نظر گرفته شده است.

دستگاه دارای منوی ویژه ای جهت کالیبراسیون است که در این منو می توانید دما را در 6 نقطه و رطوبت را در 2 نقطه کالیبره نمایید. تعدد نقاط کالیبره ، دستگاه را نسبت به سایر دستگاه ها دقیق تر نموده و دقت بی نظیری برای کاربر به ارمغان می آورد. دستگاه دارای 3 برنامه 100 پله ای است که در هر پله می توانید مقادیر دما، رطوبت، شیب حرارتی، سرعت فن و زمان کارکرد را تنظیم نمایید. یکی از ویژگیهای مثبت کنترلر این است که جهت برنامه ریزی برد، نیازی به استفاده اجباری از کامپیوتر نیست و می توانید بدون استفاده از کامپیوتر دستگاه را تنظیم نمایید هر چند که جهت راحتی کار امکان اتصال دستگاه به کامپیوترفراهم شده است. جهت کنترل دقیق دما و رطوبت از الگوریتم هوشمند PID کنترلر که یکی از دقیق ترین روش های کنترل است استفاده شده که با همراهی سنسور PT100 دقت اندازه گیری دما را بالا می برد.

 • میکرو کنترلرهای سری ARM
 • نمایشگر LCD وشستی های لمسی
 • قابلیت قفل کردن صفحه
 • کالیبراسیون در 6 نقطه
 • 3 برنامه 100 پله ای
 • کنترلرPID
 • سنسور PT100
 • عدم نیاز به کامپیوتر جهت برنامه ریزی برد

Dual Safety

حتما شما هم با پدیده افزایش ناخواسته دمای محفظه و خرابی نمونه های آزمایشگاهی برخورد داشته اید. امروزه استانداردهای جهانی بر کنترل دمای محفظه توسط ترموستات مستقل تاکید می کنند تا در مواقع لزوم با قطع ولتاژ المنت مانع از افزایش دمای محفظه شوند واز خسارت های احتمالی جلوگیری شود. FG نیز در همین راستا سیستم DUAL SAFETY را مطابق با استاندارد DIN 12880 طراحی نموده است. حداقل و حداکثر دمای قابل قبول، توسط کاربر تنظیم و دمای دستگاه توسط سنسور جداگانه ای کنترل می شود تا درصورت افزایش یا کاهش دما از رنج تعریف شده، DUAL SAFETY توسط خروجی جداگانه ای دما را کنترل نماید. در این کلاس ایمنی در مواقع بروز خطا دستگاه خاموش نمی شود بلکه توسط خروجی جداگانه ای دما در محدوده ست پوینت ثابت می ماند تا کاربر نسبت به رفع عیب اقدام نماید.


 • جلوگیری از افزایش و کاهش دمای محفظه
 • کنترل دما توسط سنسور دوم در مواقع خطر
 • مطابق با استاندارد DIN 12888 (3.3)
 • استفاده از دو سنسور جهت ایمنی بیشتر

DOCUMENTATION و اتصال دستگاه به کامپیوتر

یکی از مهمترین مزیت های اتاقک رشد FG، اتصال دستگاه به کامپیوتر از طریق پورت LAN (شبکه) بدون نیاز به نصب DRIVER است. در حال حاضر کلیه برندها جهت نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر از DRIVER تحت ویندوز استفاده می کنند که کاربرهنگام اتصال دستگاه به کامپیوتر با مشکلات زیادی روبرو می شود. در روش های معمول، دستگاه فقط به کامپیوتری که نرم افزار روی آن نصب شده متصل می گردد وحتی در صورت عوض کردن ویندوز نیاز به نصب دوباره نرم افزار وجود دارد . مشکل دیگر این روش این است که این نرم افزارها معمولا با فایل های خاصی در ویندوز کار می کنند و با توجه به این که معمولا ویندوزها در ایران اورجینال نیستند ممکن است فایل های مورد نیاز نرم افزار را نداشته باشند و برای کاربر مشکلاتی ایجاد نمایند. ازآنجا که FG همواره آسودگی خاطر کاربران و راحتی کار را مد نظر قرار داده، برای اولین بار در جهان از روش نوینی استفاده کرده که تمام این مشکلات را بر طرف و فصل جدیدی را در این راه آغاز نموده است. در این روش نیازی به نصب DRIVER و نرم افزار خاص نیست و کامپیوتر مستقیما به دستگاه وصل می شود. این سیستم تحت ویندوز نیست و کامپیوتراز طریق مرورگرهایی همچون Google Chrome ،Mozilla و یا IE به دستگاه وصل می شود. در نتیجه با هر کامپیوتری و هر سیستم عاملی می توان به دستگاه وصل شد ونیازی به فایل های ویندوز نیست. همچنین در این روش با اتصال یک مودم WIFI می توانید علاوه برکامپیوتر، موبایل یا تبلت را نیز به دستگاه متصل نمایید و کلیه گراف ها و تنظیمات را ببینید. همچنین جهت راحتی کار درمراکزی که کامپیوتر دردسترس نیست دستگاه مجهز به حافظه داخلی است که کلیه مقادیر را تا 2 سال ذخیره می کند و گراف دما و رطوبت روی LCD دستگاه نیزقابل نمایش است. هر چند که جهت راحتی کار و داشتن قابلیت هایی همچون پرینت گرفتن می توانید دستگاه را به کامپیوتر وصل نمایید و از قابلیت های بی نظیر نرم افزار FGLAB استفاده نمایید. با اتصال دستگاه به کامپیوتر کلیه مقادیر ثبت شده شامل دما، نور، رطوبت،سرعت فن،مقدار ست پوینت روی گراف قابل مشاهده است وقابلیت هایی همچون زوم کردن، انتخاب تاریخ خاص روی گراف و پرینت از گراف در دسترس کاربر قرار می گیرد.


 • اتصال دستگاه به کامپیوتر از طریق پورت LAN
 • عدم نیاز به نصب درایور
 • قابلیت اتصال به کامپیوتر از طریق WIFI
 • قابلیت کار با نرم افزار FGLAB از طریق موبایل و تبلت و کامپیوتر
 • حافظه داخلی جهت ذخیره مقادیر تا 2 سال

Non Cut

یکی از مشکلات اتاقک های رشد، ثابت نگه داشتن دما در حالت سرمایش است. در سیستمهای حرارتی با قطع و وصل کردن مکرر المنت می توان دما را کنترل کرد ولی در سیستم های برودتی قطع و وصل مکرر کمپرسور باعث خرابی آن می شود.NON CUT جهت کنترل سرما، کمپرسور را قطع و وصل نمی کند بلکه میزان گاز ورودی به اواپراتور را کنترل می کند..FG با طراحی این سیستم منحصر به فرد برای اولین بار در ایران توانسته دقت را در حالت سرمایش نیز به میزان 0.1 درجه برساند.


از طرفی با توجه به وجود رطوبت داخل دستگاه ، تشکیل برفک می تواند عملکرد سیستم را دچار اخلال نماید که NON CUT با برطرف کردن این مشکل توانسته گام بزرگی جهت ثبات حرارتی و برودتی دستگاه بردارد تا دستگاه بدون برفک در زمان طولانی کار کند.

 • کنترل دما در حالت سرمایش
 • بدون برفک
 • دقت دمایی 0.1 در حالت سرمایش

گارانتی و خدمات

این شرکت با توجه به اطمینانی که به محصولات خود دارد، طرح ضمانت دوساله را برای این سری از دستگاه ها برقرار کرده است. کلیه قطعات دستگاه دارای 2 سال ضمانت از زمان خرید هستند.


 • 2 سال ضمانت کلیه قطعات دستگاه
 • 10 سال خدمات پس از فروش