تکنولوژی های فن آزما گستر - اف جی FG

واحد تحقیق و توسعه FG ضمن ارتباط تنگاتنگ با مراکز علمی و دانشگاهی و تحقیقاتی و همچنین استفاده از دانش روز دنیا توانسته محصولات این شرکت را نسبت به نمونه های موجود در بازار متمایز سازد. در زیر چند نکته از دستاوردهای این واحد به اختصار بیان می گردد:

CMT - CONSISTANT MOVEMENT TECHNOLOGY

حتما شما هم با مشکل صدا و لرزش بدنه شیکرها برخورد کرده اید. در شیکرهای موجود در بازار معمولا از یک لنگ و 4 فنر (یا لاستیک یا هر جنسی با قابلیت فنری ) جهت ایجاد حرکت اوربیتالی استفاده می شود که این امر مشکلات زیادی از جمله صدا ، لرزش ناخواسته و عدم حرکت یکنواخت را ایجاد می کند. در هنگام استفاده از این شیکرها مشاهده نموده اید که با قرار دادن بار روی یک قسمت ، فشار حاصل از وزن ، چرخش آن نقطه را محدود کرده و قطر چرخش کمتر می شود. بنابراین زمان بیشتری برای مخلوط شدن مواد صرف خواهد شد. از طرفی عدم یکنواختی بارگذاری باعث حرکت دستگاه روی میز می شود.

در سیستم منحصر به فردCMT برای اولین بار در جهان به جای استفاده از 4 فنر در چهار گوشه دستگاه ازچهار لنگ استفاده نمودیم. با این روش در هر نقطه ای از صفحه متحرک که بار را قرار دهید، فشار حاصل از آن به تمام سطح پخش می شود و فشار در یک نقطه متمرکز نخواهد بود. بنابراین دستگاه حرکت یکنواخت و ثابتی داشته و فرایند مخلوط شدن محلول ها به درستی و در زمان کمتری انجام می شود. همچنین از آن جا که صفحه متحرک و پایه های دستگاه به جای فنراز طریق لنگ به هم متصل می شوند لذا حرکت صفحه متحرک به پایه های دستگاه منتقل نمی شود و مشکلاتی مانند صدا، لرزش و حرکت روی میز در شیکرهای FG مشاهده نمی شود و دستگاه قابلیت کار دائم را دارد.

با بهره گیری از تکنولوژی CMT توانستیم قابلیت بارگذاری روی صفحه متحرک را تا 10 کیلوگرم افزایش دهیم. شیکر FG حتی در این شرایط هم به حرکت نرم و روان خود ادامه خواهد داد.

 • قابلیت بار گذاری تا 10 kg
 • حرکت نرم و یکنواخت در تمام سطح
 • بدون صدا و لرزش
 • بدون تسمه و فنر
 • قابلیت دائم کار

CHP - CERAMIC HEATING PLATE

جرم ریختنی کوره و طول عمر المنت از جمله موارد مهم در کوره ها است. ترک های عمیق، شکستن، عدم انتقال کامل حرارت از المنت به محفظه که باعث بالا رفتن دمای سطح المنت و درنتیجه سوختن آن می شود از جمله مشکلات جرم های ریختنی است. FG با سال ها تجربه ، با استفاه از تکنولوژی CHP موفق به طراحی مافلی گردیده که در برابر حرارت، انبساط و انقباض مقاوم است و در نتیجه مشکلاتی مانند ترک خوردن و شکستن بر طرف گردیده است.

فرمول خاص مواد تشکیل دهنده مافل وساختار مکانیکی آن به گونه ای طراحی شده که حرارت را از سطح المنت به محفظه منتقل می نماید در نتیجه حرارت در سطح المنت بالا نمی رود و از سوختن المنت جلوگیری می کند. همچنین قرارگرفتن المنت داخل جرم ریختنی از تاثیر مخرب بخار و گازها روی المنت جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمر المنت می گردد.

 • یکنواختی دما در تمام سطوح محفظه
 • شوک پذیری بالا
 • طول عمر بالای المنت
 • محافظت از المنت در برابر بخار و گازهای داخل محفظه

FGLAB

یکی از مهمترین مزیت های اتاقک های تست پایداری و اتاقک های رشد FG، اتصال دستگاه به کامپیوتر از طریق پورت LAN (شبکه) بدون نیاز به نصب DRIVER است. در حال حاضر کلیه برندها جهت نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر از DRIVER تحت ویندوز استفاده می کنند که کاربرهنگام اتصال دستگاه به کامپیوتر با مشکلات زیادی روبرو می شود. در روش های معمول، دستگاه فقط به کامپیوتری که نرم افزار روی آن نصب شده متصل می گردد وحتی در صورت عوض کردن ویندوز نیاز به نصب دوباره نرم افزار وجود دارد.

مشکل دیگر این روش این است که این نرم افزارها معمولا با فایل های خاصی در ویندوز کار می کنند و با توجه به این که معمولا ویندوزها در ایران اورجینال نیستند ممکن است فایل های مورد نیاز نرم افزار را نداشته باشند و برای کاربر مشکلاتی ایجاد نمایند. ازآنجا که FG همواره آسودگی خاطر کاربران و راحتی کار را مد نظر قرار داده، برای اولین بار در جهان از روش نوینی استفاده کرده که تمام این مشکلات را بر طرف و فصل جدیدی را در این راه آغاز نموده است. در این روش نیازی به نصب DRIVER و نرم افزار خاص نیست و کامپیوتر مستقیما به دستگاه وصل می شود. این سیستم تحت ویندوز نیست و کامپیوتراز طریق مرورگرهایی همچون Google Chrome ،Mozilla و یا IE به دستگاه وصل می شود. در نتیجه با هر کامپیوتری و هر سیستم عاملی می توان به دستگاه وصل شد ونیازی به فایل های ویندوز نیست.

همچنین در این روش با اتصال یک مودم WIFI می توانید علاوه برکامپیوتر، موبایل یا تبلت را نیز به دستگاه متصل نمایید و کلیه گراف ها و تنظیمات را ببینید. همچنین جهت راحتی کار درمراکزی که کامپیوتر دردسترس نیست دستگاه مجهز به حافظه داخلی است که کلیه مقادیر را تا 2 سال ذخیره می کند و گراف دما و رطوبت روی LCD دستگاه نیزقابل نمایش است. هر چند که جهت راحتی کار و داشتن قابلیت هایی همچون پرینت گرفتن می توانید دستگاه را به کامپیوتر وصل نمایید و از قابلیت های بی نظیر نرم افزار FGLAB استفاده نمایید. با اتصال دستگاه به کامپیوتر کلیه مقادیر ثبت شده شامل دما، نور، رطوبت،سرعت فن،مقدار ست پوینت روی گراف قابل مشاهده است وقابلیت هایی همچون زوم کردن، انتخاب تاریخ خاص روی گراف و پرینت از گراف در دسترس کاربر قرار می گیرد.

 • اتصال دستگاه به کامپیوتر از طریق پورت LAN
 • عدم نیاز به نصب درایور
 • قابلیت اتصال به کامپیوتر از طریق WIFI
 • قابلیت کار با نرم افزار FGLAB از طریق موبایل و تبلت و کامپیوتر
 • حافظه داخلی جهت ذخیره مقادیر تا 2 سال

HCT - HOMOGENIZE CHAMBER TECHNOLOGY

FG برای حل مشکل یکنواختی دما و رطوبت در کل محفظه ، HCT را طراحی کرده است.HCT با ایجاد جداره سوم و قراردادن المنت در این جداره، همدمایی بی نظیری در دستگاه ایجاد نموده است. از آنجا که هنگام بارگذاری ، در مسیر گردش هوا اخلال ایجاد میشود و این اخلال باعث از بین رفتن همدمایی محفظه می گردد، ایجاد جداره سوم باعث می شود حتی در هنگام بارگذاری کامل نیز گردش هوا از طریق جداره سوم (که مانند یک کانال عبور هوا عمل می کند) ادامه یابد و تاثیری در همدمایی محفظه نداشته باشد. HCT یکی از بهترین روش های ارائه شده در جهان جهت ایجاد هم دمایی است و توانسته هم دمایی را حتی در حالت بارگذاری کامل نیز ایجاد نماید. از دیگر مزایایHCT سرعت گرمایش و سرعت تجدید پذیری دما پس از باز و بسته کردن درب دستگاه است.

همچنین در دستگاه هایی که رطوبت دارند مانند اتاقک های رشد و اتاقک های پایداری، از آنجا که ورود بخار آب به محفظه اصلی ، باعث شکل گیری قطرات آب روی نمونه های آزمایشگاهی (خیس شدن نمونه ها ) ، سطوح محفظه (جاری شدن آب روی سطوح دستگاه) و سنسورها (باعث سوختن سنسورها) می شود، وجود جداره سوم کمک می کند بخار آب قبل از ورود به محفظه اصلی با هوا ترکیب شود در نتیجه به جای ورود بخار آب، هوای مرطوب وارد محفظه اصلی می شود و مشکلاتی مانند خیس شدن نمونه ها، جاری شدن آب روی سطوح و سوختن سنسور رطوبت اتفاق نمی افتد.

HCT با گردش هوای یکنواخت در تمام محفظه باعث شرایط یکنواخت محیطی (دمایی و رطوبتی) در تمام محفظه می گردد.

 • 3 جداره
 • یکنواختی دما و رطوبت در تمام نقاط محفظه
 • جلوگیری از خیس شدن نمونه ها
 • سرعت تجدید پذیری

ANTI POLAR

میزان سطح آب رطوبت ساز توسط سنسورهای الکترونیکی کنترل می گردد تا نیازی به بررسی مکرر مخزن آب نباشد. یکی از مشکلات سنسورهای الکترونیکی ایجاد رسوب و خوردگی بر روی سنسورهای سطح آب است که به مرورزمان باعث خرابی سنسورها می شوند.FG جهت حل این مشکل برای اولین بار در جهان سیستم منحصر به فرد ANTI POLAR را طراحی نموده تا از ایجاد رسوب روی سنسورهای الکترونیکی جلوگیری کند .همچنین ANTI POLAR مانع از انجام واکنش های شیمیایی بین سنسورها و آب داخل رطوبت ساز می شود و باعث افزایش طول عمر سنسور ها می گردد.

 • کنترل اتوماتیک سطح آب توسط سنسورهای الکترونیک
 • جلوگیری از تشکیل رسوب روی سنسورها
 • جلوگیری از واکنش شیمیایی بین سنسورها و آب
 • افزایش طول عمر سنسورهای کنترل سطح آب

HLD - HOMOGENIZE LIGHT DISTRIBUTION

توزیع یکنواخت نور و قابلیت تنظیم شدت نور در دستگاه اتاقک رشد یکی از نکات مهم دستگاه است. معمولا سیستم های نوری را به صورت عمودی روی در یا جداره های کناری دستگاه قرار می دهند که اینکار باعث می شود با قرار دادن نمونه های مورد آزمایش در سطح طبقات، بعضی از نمونه ها بین منبع نوری و نمونه های دیگر قرار بگیرند و سایر نمونه ها را در سایه قرار دهند، در نتیجه به آن ها نور کامل نرسد. در HLD صفحات نوری به صورت افقی ومانند طبقات، داخل محفظه قرار می گیرند و قابلیت جابجایی در داخل محفظه را دارند تا هنگام بارگذاری نمونه هایی با ارتفاع متفاوت، بتوان با جابجایی کاست های نوری از حداکثر فضا استفاده کرد.

یکی دیگر از مزیت های HLD استفاده از لامپ های LED بجای لامپ های فلورسنت است. لامپ های ال ای دی مزیت های زیادی نسبت به لامپ های فلورسنت دارند. لامپ های ال ای دی برخلاف لامپ های فلورسنت انرژی کمتری مصرف می کنند، گرم نمی شوند وبه دلیل حداقل بودن گرمای تابشی، دمای اطراف آنها گرمتر از سایر نقاط نیست و می توان در نزدیکی کاست های نوری نیز بار گذاری نمود که این کار در استفاده بهینه از فضای داخلی دستگاه کمک شایانی می کند. همچنین این لامپ ها با مصرف انرژی کمتر به سلامت محیط زیست نیز کمک می کنند.

بزرگترین مزیت لامپ های ال ای دی قابلیت تنظیم شدت نور است . لامپ های فلورسنت قابل تنظیم نیستند و جهت کم کردن شدت نورباید بعضی لامپ ها را خاموش نمایید. پر واضح است که با خاموش کردن بعضی لامپ ها سطوح جلوی آن ها از سایر نقاط کم نورتر می شوند، این در حالیست که شدت نورلامپ های ال ای دی قابل تنظیم است و جهت کم کردن شدت نور، کلیه لامپ های توزیع شده در سطح به میزان یکسان کم می شوند در نتیجه یکنواختی نور در تمام سطح حفظ می شود.

گیاهان متفاوت در زمان های خاص به طیف نورو رنگ های متفاوت نیاز دارند. که مهمترین آن ها cool white=6500k و warm white=2700k است. جهت بدست آوردن این طیف ها از لامپ های فلورسنت استفاده می شود. در بعضی گیاهان و یا در بعضی از مراحل رشد گیاه علاوه بر طیف های استاندارد، به طیف نوری 620nm الی 660nm برای رشد بهتر و باردهی گیاه نیاز است، که در روش های معمول از لامپ های موسوم به فلورا استفاده می شود. با HLD به راحتی با تنظیم از روی برد می توانید طیف های نوری متفاوت cool white,warm white و floura و یا ترکیب این طیف ها را ایجاد نمایید و نیازی به تعویض لامپ برای طیف های نوری مختلف وهزینه های گزاف نیست.
از دیگر مزیت های مهم لامپ های ال ای دی ثابت ماندن طیف نوری با گذشت زمان است در حالیکه با گذشت زمان، طیف نوری لامپ های فلورسنت تغییر می کند و طول عمر کمتری نسبت به لامپ های ال ای دی دارند.

 • یکنواختی نور در تمام سطح محفظه
 • قابلیت جابجایی کاست های نوری جهت قرار دادن نمونه هایی با ارتفاع متفاوت
 • طول عمر بالا به دلیل استفاده از لامپ های ال ای دی به جای فلورسنت
 • مصرف انرژی کمتر و حفظ محیط زیست
 • قابلیت تنظیم شدت نور
 • قابلیت تنظیم طیف نوری (cool white,warm white,floura)
 • ثابت ماندن طیف نوری با گذر زمان

با اف جی تماس بگیرید

جهت دریافت هر گونه مشاوره یا اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.