اف جی ایران وبلاگ استاندارد ISO/IEC 17025
استاندارد ISO/IEC 17025

استاندارد ISO/IEC 17025

27 آبان 1400

استاندارد ISO 17025 نسخه جدید

 

ISO/IEC 17025 General requirements for the competence of testing and calibration laboratories

 

استاندارد ISO 17025 الزامات عمومی جهت تایید صلاحیت آزمایشگاه های تست و کالیبراسیون.

 

استاندارد ISO 17025 چیست؟

این استاندارد یکی از مهمترین استاندارد های اساسی و مرجعی بین المللی برای آزمایشگاه ها است که جدیدترین نسخه آن توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و کمیته بین المللی الکتروتکنیک (IEC) در سال ۲۰۱۷ بروز رسانی و منتشر شد.

استاندارد ۱۷۰۲۵ ویژه آزمایشگاه های تست و کالیبراسیون میباشد که به تایید صلاحیت این آزمایشگاه ها میپردازد. و برای تمام آزمایشگاه هایی که آزمون های تست و کالیبراسیون انجام میدهند قابل اجراست.

این استاندارد تضمین میکند که آزمایشگاه های شامل این مدرک بر پایه یک سیستم مدیریتی قوی و مبتنی بر کیفیت طراحی شده و خدمات خود را با بهترین کیفیت به مشتریان خود ارائه میکنند.

بخش های اصلی استاندارد ISO 17025 ویرایش ۲۰۱۷

ویرایش جدید استاندارد ISO 17025 شامل الزامات زیر میباشد:

  1. الزامات عمومی
  2. الزامات ساختاری
  3. الزامات منابع
  4. الزمات فرایندی
  5. الزامات سیستم مدیریت

الزمات عمومی:

در این بخش از استاندارد ISO 17025 دو عامل بی طرفی و محرمانگی بررسی میشود.و این بخش این اطمینان را میدهد که آزمایشگاه بی طرف و مسئول تمامی اطلاعات بدست آمده هنگام فعالیت  آزمایشگاه است و تمام اطلاعات را نزد خود به صورت محرمانه نگهداری میکند.

الزامات ساختاری:

این بخش بر وضعیت قانونی و ساختاری آزمایشگاه تاکید دارد.یعنی آزمایشگاه باید به عنوان یک نهاد قانونی یا بخش مشخص از یک نهاد قانونی باشد و محدوده تمام فعالیت های آزمایشگاهی ،ساختار سازمانی ، مسئولیت و روابط کارکنان موثر بر فعالیت های آزمایشگاهی مشخص شده و روش های اجرایی توسط آزمایشگاه ها مستند شود.

الزامات منابع:

بخش الزامات منابع جهت اطمینان از در دسترس بودن کارکنان ، تجهیزات ،امکانات، و تمام خدمات پشتیبانی برای مدیریت و انجام کلیه فعالیت های آزمایشگاهی برنامه ریزی شده.

الزامات فرایندی:

این بخش بیانگر روش های دیگر برای بررسی درخواست ها ، مناقصه ها و قراردادها است. این بند شامل درخواست های مشتری ، قانون تصمیم گیری و تفاوت بین مناقصه ها و درخواست هایی است که باید قبل از انجام هرگونه فعالیت آزمایشگاهی دیگری برای مشتریان اعمال شود. این فرایند تضمین می کند که آزمایشگاه از روش ها و مراحل مناسب برای فعالیت های خود استفاده می کند. همچنین آزمایشگاه تضمین خواهد کرد که از آخرین ویرایش معتبر یک روش استفاده می نماید.  بخش الزامات فرآیندی تاکید می کند که آزمایشگاه در زمان انجام آزمون یا کالیبراسیون، باید یک طرح و روش مشخص جهت نمونه برداری از مواد یا محصولات، داشته باشد.

الزامات سیستم مدیریت:

این بخش در حال حاضر دو گزینه مجزا (الف وب) برای ایجاد یک سیستم مدیریتی ارائه می دهد. آزمایشگاه علاوه بر اینکه الزامات قبلی (بخش های ۴ تا ۷ استاندارد ) را برآورده می کند، باید سیستم مدیریتی استقرار نماید که قادر به پشتیبانی و اثبات دستیابی پایدار به الزامات این استاندارد و تضمین کیفیت نتایج آزمایشگاه باشد.

 بخش  الف :

گزینه “الف” بیان کننده  مجموعه ای از حداقل الزاماتی است که آزمایشگاه به منظور ایجاد یک سیستم مدیریتی باید برآورده کند.

حداقل شرایط لازم برای اجرای سیستم مدیریت ، طبق انتخاب “الف”  به شرح زیر است:

-مستندسازی سیستم مدیریت

-کنترل مستندات سیستم مدیریت

– کنترل سوابق

-اقداماتی برای رفع تهدیدات و فرصتها

-بهبود

-اقدامات اصلاحی

–ممیزی های داخلی

-بازنگری های مدیریت

 انتخاب ب:

گزینه “ب” فراهم سازی و نگهداری از یک سیستم مدیریت را مطابق با الزامات ISO 9001 ارائه می دهد.چنانچه یک آزمایشگاه قبلاً ISO 9001 را پیاده سازی کرده باشد ، انتخاب “ب” ممکن است انعطاف پذیری بیشتری را در اجرای ISO/IEC 17025: 2017 برای آن ایجاد کند.

محصولات اف جی

استاندارد ISO 17025

آخرین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *