اف جی ایران وبلاگ اصطلاحات آزمایشگاهی بر طبق آیین نامه تجهیزات پزشکی
اصطلاحات آزمایشگاهی بر طبق آیین نامه تجهیزات پزشکی

اصطلاحات آزمایشگاهی بر طبق آیین نامه تجهیزات پزشکی

۱۹ آذر ۱۳۹۸

تجهیزات یا وسایل پزشکی آزمایشگاهی چیست؟

شامل مواردی چون تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و پیراپزشکی شامل هرگونه کالا، وسایل، ملزومات، دستگاه، نرم افزار، لوازم، ماشین آلات و کالیبراتورهای آزمایشگاهی تشخیص پزشکی میباشند که برای انسان به تنهایی یا به صورت تلفیقی با سایر اقلام مرتبط به منظور دسترسی به اهدافی چون تشخیص، پایش، پیشگیری، پیش بینی، درمان و یا کاهش بیماری، ایجاد فرایند سترون کردن یا ضد عفونی و تمیز کردن وسایل، محیط و پسماند های پزشکی جهت انجام مطلوب اقدامات پزشکی، درمانی و بهداشتی ، همچنین فراهم نمودن اطلاعات به منظور نیل به اهداف پزشکی به کمک روش های آزمایشگاهی برروی نمونه های اخذ شده انسانی استفاده میشوند.

تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی

بر طبق تعریف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین آیین نامه تجهیزات پزشکی تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی به شخص حقوقی داخلی یا خارجی اطلاق میشود که نسبت به تولید تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی با مسئولیت و نام خود اقدام نماید.

وارد کنندگان تجهیزات آزمایشگاهی

شخص حقوقی که نسبت به واردات تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی مطابق دستورالعمل های ابلاغی اقدام نماید.

تامین کنندگان تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی

کلیه وارد کنندگان و تولید کنندگان قانونی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

توزیع کنندگان: عبارت است از کلیه اشخاص که متعاقب اخذ نمایندگی رسمی از سوی تولید کنندگان و وارد کنندگان تجهیزات پزشکی و اخذ مجوز از اداره کل براساس دستور العمل ابلاغی به عنوان نماینده فروش تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی معرفی میگردند. البته کلیه مراکز تولید کننده نیز میتوانند خود مرکز فروش و توزیع نیز داشته باشند.

عرضه کنندگان تجهیزات آزمایشگاهی

فروش مستقیم تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به مصرف کننده نهایی
کلیه اشخاصی که مبادرت به تهیه تجهیزات پزشکی به صورت مستقیم از تامین کننده یا توزیع کننده نمونده و مطابق دستورالمعل ابلاغی مجاز به فروش و عرضه آن میباشند.

صادر کنندگان تجهیزات آزمایشگاهی

شخص حقیقی یا حقوقی یا نمایندگی قانونی آنها که با رعایت قوانین، مقررات جاری و آیین نامه و دستور العمل های ابلاغی نسبت به صادرات تجهیزات پزشکی اقدام نمایند.

آخرین نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *