اف جی ایران وبلاگ ایمنی در آزمایشگاه
ایمنی در آزمایشگاه

ایمنی در آزمایشگاه

09 مرداد 1401

نکات ایمنی در آزمایشگاه هنگام کار با تجهیزات و مواد شیمیایی آزمایشگاهی

رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه برای حفظ امنیت و سلامتی کارکنان اهمیت زیادی دارد.

آشنایی با مواد شیمیایی و نحوه استفاده و نگهداری از آنها. همچنین آشنایی با اینکه هنگام بروز خطر انجام چه کار ها و اقداماتی ضروری میباشد بسیار مهم است.
بهترین راه برای پیشگیری از حوادث در آزمایشگاه و رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه آشنایی با خطرات موجود در آن است.

بطور کلی استانداردسازی وایمنی کاردر آزمایشگاه که آن‌ را به اختصار GLP می‌نامند توسط FDA طراحی شده است که در سال ۱۹۷۸ همه شرکت‌های تولیدی خصوصاً دارویی و غذایی موظف به اجرای آن در همه آزمایشگاه‌های خودشدند.ضرورت طراحی واستفاده ازاصول GLP به اوایل دهه۱۹۷۰بازمی‌گردد.

اولین و مهم‌ترین موضوع در آزمایشگاه، رعایت اصول ایمنی و حفظ سلامت کارکنان این محیط است. رعایت ایمنی وحفاظت در کار با مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی ،صرفاًحین انجام کار و استفاده مستقیم نیست. تمامی افرادی که درپروسه فرآوری مواداولیه هر ماده شیمیایی، بسته‌بندی و نقل و انتقال و درنهایت استفاده آن درمقیاس آزمایشگاهی تا صنعتی فعالیت دارند،به نحوی ملزم به رعایت اصول ایمنی هستند.

ایمنی در کار با مواد شیمیایی و سمی

بیشتر کارهائی که در آزمایشگاه‌ها صورت می‌گیرد با مواد شیمیایی خطرناک ارتباط دارد. این مواد ممکن است در حالت‌های جامد و مایع یا گاز باشند. مواد شیمیایی در اثر تماس غیر اصولی ممکن است سریعاً یا تدریجاً باعث مسمومیت شوند و یا اثر آن‌ها بسیار آهسته بوده و عوارض آنها در درازمدت  ظاهر شوند. افرادی که وضعیت پوست آنها عادی نیست یا دچار نارحتی‌های تنفسی هستند یا آلرژی خاصی دارند باید دقت زیادتری به عمل آورند. چنین افرادی باید درهنگام کار حتماً از دستکش استفاده کنند و در زیر هود کار کنند.

از جمله مواردی که در آزمایشگاه ها باید جهت حفظ ایمنی رعایت کرد شامل:

دستکش ایمنی آزمایشگاه

ماسک ایمنی آزمایشگاه

عینک ایمنی آزمایشگاه

کفش ایمنی آزمایشگاه

و استفاده از باکس ایمنی (Safety box)

نکات مهم هنگام کار با تجهیزات آزمایشگاهی

نکاتی که به طور خلاصه لازم است در خصوص کار با دستگاه هایی همچون آون ، انکوباتور و غیره بدانیم در درجه اول وجود سیم اتصال به زمین یا ارت است. در صورت عدم کارکرد صحیح و یا خرابی دستگاه، اتصال زمین با فراهم آوردن مقاومت کمتر الکتریکی باعث کاهش احتمال شوک الکتریکی خواهد شد. عدم اتصال صحیح دستگاه به سیم زمین باعث افزایش خطر برق گرفتگی خواهد شد. همچنین هرگز نباید دستگاه را در محل بدون تهویه و در بسته روشن نمایید. هنگام نصب دستگاه فاصله مجاز از دستگاه های جانبی و دیوار را رعایت نمایید. محل نصب دستگاه را به گونه ای انتخاب کنید تا جلوی هواکش های دستگاه بسته نشود.

نکات مهم هنگام کار با مواد شیمیایی

  • هرگز با دهان اقدام به مکش مواد شیمیایی و یا دیگر مواد نکنید.
  • از خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن، جویدن آدامس و یا حتی خوردن دارو در محیط کار آزمایشگاه، اجتناب کنید.
  • حتما از وجود انواع کپسول های آتش نشانی در آزمایشگاه، اطمینان حاصل کنید. از رادیو، تلوزیون و تلفن همراه یا مواردی که میتواند موجب پرت شدن حواس شما در حین کار شود، دوری نمایید.
  • تمامی پرسنل آزمایشگاه باید محل مایع چشم شور را بدانند و توجه کنید که مایع چشم شور، به آسانی قابل دسترس باشد و مسیر رسیدن به آن با قرار دادن وسایل غیر ضروری مسدود نشده باشد.
  • هرگز با دست، دهان و یا چشمان خود را لمس نکنید.
  • در حین کار با مواد شیمیایی موهای خود را بپوشانید، مخصوصا اگر موهای بلندی دارید زیرا در حین کار با مواد، امکان اشتعال وجود دارد.

آخرین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.