آون آزمایشگاهی Laboratory Drying Oven

آون های آزمایشگاهی که به آنها آون های خشک کن (Drying Oven) نیز می گویند دستگاه هایی هستند که با ایجاد حرارت یکنواخت جهت خشک کردن نمونه های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند. آون ها معمولا به دو دسته فن دار و بدون فن  تقسیم شده  و در سایز های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.  در بعضی موارد از جهت جنس بدنه و نوع کنترلر و محدوده دمایی  نیز دسته بندی می شوند.

آون ها با توجه به رنج گسترده دمایی ( تا 300 درجه سانتیگراد ) در آزمایشگاههای متفاوت صنعتی و تحقیقاتی و پزشکی استفاده می شوند. آون های آزمایشگاهی معمولا دارای کنترلر دما ، دریچه تخلیه هوا(جهت خروج بخارات و گازهای داخل دستگاه ) و تایمر هستند که در مدلهای پیشرفته ، قابلیتهایی مانند برنامه ریزی ، تنظیم شیب حرارتی (RAMP) و تایمر تاخیری (جهت تنظیم زمان روشن شدن دستگاه ) نیزوجود دارد.

توجه نمایید که دریچه تخلیه هوا و نحوه عملکرد آن یکی از نکات مهم هنگام خرید آون آزمایشگاهی است چرا که اگر هوای مرطوب از دستگاه خارج نشود، خشک کردن نمونه های آزمایشگاهی به عنوان وظیفه اصلی دستگاه دچار اخلال می گردد ، بسیار مشاهده شده که حتی در بعضی موارد پس از صرف مدت زمان طولانی نیز نمونه های داخل آون خشک نمی شوند و آزمایش کاربر با مشکل مواجه می شود چرا که هنگام خروج هوای مرطوب باید هوای تازه نیز جایگزین آن شود تا فرآیند تخلیه هوا به طور کامل اتفاق بیفتد.

از طرفی اختلاف دمای زیاد بین نقاط مختلف داخل آون می تواند باعث اخلال در آزمایش کاربر گردد. امروزه استانداردهای بین المللی زبان واحد تجهیزات ازمایشگاهی است و یکی از معتبرترین این استانداردها ، استاندارد DIN  آلمان است که دمای دستگاه را در 27 نقطه اندازه گیری کرده و هم دمایی آن را بررسی می کند. لذا یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید آون باید به آن توجه کرد، هم دمایی داخل محفظه و تطبیق آن با استاندارد های معتبر جهانی است. جهت همدمایی در بعضی آون ها از فن سیرکوله استفاده می شود ولی صرف وجود فن موجب همدمایی نخواهد شد. بسیار مشاهده شده که آون های فن دار نیز نمی توانند همدمایی مورد نظر کاربر را تامین کنند چرا که عوامل مختلفی از جمله نوع فن ، نحوه قرارگیری المنت ، نحوه گردش هوا و نوع قرار گیری کانال هوا و موارد دیگر در همدمایی تاثیر دارد.

آون آزمایشگاهی-Laboratory Drying Oven

در هنگام خرید آون به
همدمایی، عملکرد صحیح دریچه تخلیه هوا، قابلیت های کنترلر و رنج حرارتی
دقت نمایید.

 • آون های اف جی
  آون های اف جی

  آون های FG یکی از کهکشانی های FG هستند که با قابلیت های بی نظیری، در بازارهای داخلی و خارجی خود نمایی می کنند. ظاهر زیبا وطراحی ارگونومی، گوشه های داخلی قوس دار، رنج حرارتی 300 درجه ، برد دیجیتال پیشرفته ، همدمایی بی نظیر در تمام نقاط محفظه، المنت با طول عمر بالا از ویژگی های خاص آون های FG است.

  گوشه های داخلی قوس دار
  ظاهر زیبا و طراحی ارگونومی
  برد دیجیتال پیشرفته
  همدمایی بی نظیر
  المنت با طول عمر بالا

  دستگاه مجهز به میکرو کنترلرهای سری AVR است که به کمک یک نمایشگر دیجیتال 4 رقمی مقادیر را نمایش می دهد . یکی از نکات مهم این کنترلر استفاده از سنسور PT100 است که سهم قابل توجهی در دقت دستگاه دارد. سنسور PT100 در دنیای الکترونیک همواره به عنوان یکی از بهترین و دقیق ترین سنسورها شناخته می شود.
  دستگاه دارای تایمر 999 ساعته هوشمند می باشد که راس ساعت تنظیم شده توسط کاربر، دستگاه را خاموش می کند. هوشمند بدین معنی که تایمراز زمان رسیدن دمای محفظه به دمای ست پوینت فعال می شود. همچنین جهت راحتی کار، یک تایمر تاخیری نیز برای دستگاه در نظر گرفته شده است. این تایمر، دستگاه را راس ساعت تنظیم شده روشن می کند و این امکان را به کاربر می دهد که دستگاه را به گونه ای تنظیم کند که در ساعات کم باری (نیمه شب)بدون نیاز به کاربر روشن شود و پس از انجام سیکل حرارتی خاموش شود. این کار در کاهش هزینه های برق و حفظ محیط زیست کمک شایانی می کند. همچنین می توان از این قابلیت جهت روشن و گرم شدن دستگاه پیش از ورود کاربر به آزمایشگاه استفاده کرد . تصور نمایید زمانی که به آزمایشگاه وارد می شوید و نیازی به صرف زمان جهت گرم شدن دستگاه ندارید.
  این دستگاه از معدود دستگاههایی است که تا 300 درجه واقعی قابل تنظیم است و با توجه به عایق بندی مضاعف دستگاه، حتی در زمانی که دمای محفظه داخلی به 300 درجه می رسد، دمای بدنه خارجی دستگاه گرم نمی شود.
  مهندسین FG جهت کنترل دما دراین سری از محصولات از الگوریتم PID کنترلر که یکی از دقیق ترین روش های کنترلی جهان است استفاده نموده اند. در این روش، مشکلاتی مانند اورشوت، نوسان دمایی وعدم تجدید پذیری دما مشاهده نمی شود و دمای دستگاه بدون نوسان در دمای تنظیم شده باقی می ماند.
  قابلیت تنظیم شیب حرارتی یکی دیگر از مزایای آون های FG است. در مواردی که شوک حرارتی در آزمایش مهم است، شما می توانید سرعت گرم شدن دستگاه را کم نمایید تا زمان گرم شدن دستگاه افزایش یابد.
  سیستم منحصر به فرد عیب یاب مرکزی همواره در حال بررسی دستگاه است و در صورت بروز هرگونه مشکل مانند خرابی سنسور به وسیله آلارم صوتی و تصویری کاربر را مطلع می کند.

  • سنسور PT100
  • تایمر 999 ساعته هوشمند
  • تایمر تاخیری
  • رنج حرارتی تا300 درجه سانتی گراد
  • قابلیت تنظیم شیب حرارتی
  • عیب یاب مرکزی
  • PID کنترلر

 • بدنه داخلی و بیرونی دستگاه

  محفظه بیرونی
  نکات ریز طراحی، همیشه در عملکرد دستگاه ها تاثیر به سزایی دارند. بدنه ی زیبا همراه با طراحی ارگونومی ، کاربری دستگاه را بسیار آسان می نماید. دریچه تخلیه هوا با طراحی ویژه جهت تخلیه حداکثری بخارات و گازهای متصاعده در نظر گرفته شده است. این دریچه علاوه بر اینکه در دسترس کاربر(روی پنل جلودستگاه) قراردارد قابل تنظیم نیز می باشد. با باز کردن این دریچه، هوای تازه قبل از ورود به محفظه اصلی وارد جداره سوم شده و در آنجا پس از همدما شدن وارد محفظه اصلی می شود .( این کار باعث می شود ورود هوای تازه در همدمایی دستگاه، تاثیر مخرب نداشته باشد). مسیر خروجی هوا نیز در بالا و پشت دستگاه تعبیه شده تا هوا از آنجا خارج شود .این فرایند علاوه بر ورود هوای تازه و خروج بخارات و گازها باعث گردش هوا و سیرکوله طبیعی نیز می گردد.
  از آنجا که در اثر حرارت، به مرور زمان درب دستگاه تاب می افتد، جهت بهتر بسته شدن درب و عدم اتلاف انرژی، دو زبانه در بالا وپایین دستگاه تعبیه گردیده تا درب دستگاه کاملا کیپ بماند و در اثر مرور زمان گرمای محفظه هدر نرود.

  • طراحی زیبا و ارگونومی
  • دریچه تخلیه هوا با طراحی ویژه جهت تخلیه حداکثری بخارات و گازهای متصاعده
  • دارای دو زبانه در بالا و پایین محفظه جهت بهتر بسته شدن درب

 • Dual Safety

  افزایش دمای ناخواسته یکی از مشکلات اصلی آون های آزمایشگاهی است که موجب خرابی نمونه های آزمایشگاهی و گاهاً ضررهای هنگفت می گردد. FG نیز همگام با استانداردهای اروپایی از safety thermostat استفاده و دمای دستگاه را توسط ترموستات دوم همواره کنترل می کند .کاربر دمای دستگاه را توسط کنترلر دیجیتال و دمای ترموستات دوم را کمی بالاتراز آن تنظیم می نماید، حال اگر دمای محفظه به هر دلیلی از دمای ست پوینت بالاتر رود، ترموستا ت دوم دما را کنترل خواهد کرد و مانع از افزایش ناخواسته دمای محفظه خواهد شد.

  • ترموستات ایمنی مستقل و قابل تنظیم با لامپ هشدار دهنده.
  • سنسور جداگانه جهت جلوگیری از افزایش دمای ناخواسته.
  • مطابق با استانداردDIN12880 کلاس3.1

  قطعا دستگاهی با این همه قابلیت باید در طراحی محفظه داخلی نیز نکات قابل توجهی داشته باشد. کلیه قطعات محفظه داخلی از جنس استنلس استیل است. گوشه های گرد محفظه، زیبایی خاصی به دستگاه بخشیده و نظافت دستگاه را آسان می کند. طبقات داخلی قابلیت جابجایی دارند تا برای قراردادن اجسام با ارتفاع های متفاوت مشکلی ایجاد نشود. سینی های دستگاه به گونه ای طراحی شده اند که جلوی گردش هوای داخل محفظه را نمی گیرند. جهت راحتی نظافت، محفظه المنت به راحتی در دسترس کاربر است.

  • محفظه داخلی تماما از جنس استیل ضد زنگ
  • سینی توری با روکش کروم جهت همدمایی بهتر
  • قابلیت تغییر فاصله طبقات
  • دسترسی آسان به محفظه المنت جهت نظافت

  Dual safety
 • همدمایی داخل محفظهHCT

  FG برای ایجاد همدمایی بین نقاط مختلف، HCT را طراحی کرده است. در حالی که معمولا آون ها دوجداره هستند HCT با ایجاد جداره سوم و قراردادن المنت در این جداره همدمایی در 27 نقطه از محفظه را به کاربر هدیه می دهد .از آنجا که هنگام بارگذاری، در مسیر گردش هوا اخلال ایجاد می شود و همدمایی محفظه ازبین می رود، جداره سوم مانند یک کانال گردش هوا عمل کرده و توانسته همدمایی را حتی در حالت بارگذاری کامل نیز حفظ نماید. از دیگر مزایای HCT سرعت گرمایش و سرعت تجدید پذیری دما پس از باز و بسته کردن درب دستگاه است.

  • همدمایی در 27 نقطه از محفظه
  • سرعت بالای تجدید پذیری دما پس از باز کردن درب
  • سرعت گرمایش بالا
  • 3جداره
  • پایداری و تجدید پذیری دما

  محفظه داخلی
گارانتی و خدمات

این شرکت با توجه به اطمینانی که به محصولات خود دارد، برای اولین بار در ایران طرح گارانتی طلایی را ارائه کرده است. در این طرح شما علاوه بر 2 سال ضمانت کلیه قطعات ، از گارانتی 5 ساله المنت بهره مند می شوید ودر صورت خرابی دستگاه می توانید تا یک سال پس از تحویل از امکان تعویض دستگاه استفاده نمایید

 • 2 سال ضمانت کلیه قطعات دستگاه 2
 • 5 سال ضمانت المنت 5
 • 1 سال ضمانت تعویض برای اولین بار در دنیا 1
 • 10 سال خدمات پس از فروش 10