اتاقک تست پایداری stability test chamber

اتاقک تست پایداری دارو(stability test chamber) با قابلیت کنترل دما و رطوبت، دستگاه ایده آلی جهت تست های پایداری دارو است. اتاقک های تست پایداری دارو معمولا بر اساس حجم  و رنج کنترل دما و رطوبت  تقسیم بندی می شوند. رنج حرارتی اتاقک های پایداری معمولا 10 الی 60 درجه  و رنج رطوبت بین30 الی 80 درصد می باشد. به منظور تامین برخی از الزامات استانداردهای  ICH ، بعضی از اتاقک های رشد به نور مجهز می شوند، که این نور باید مطابق با استاندارد های خاصی )از نظر طیف نوری و lux ) در دستگاه ایجاد شود. اتاقک های تست پایداری معمولا درآزمایشگاه های کارخانجات داروسازی، بهداشتی و آرایشی بکار می روند. هر چند که با توجه به تامین هم زمان دما و رطوبت،در آزمایشگاه های دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی نیز کاربرد دارند.

در اتاقک های تست پایداری پیشرفته، دما و رطوبت ثبت می گردند و با اتصال دستگاه به کامپیوتر امکان بررسی دقیق تر عملرد دستگاه و دما و رطوبتی که نمونه ها  داخل دستگاه قرار گرفته اند فراهم می شود. در برخی اتاقک های تست برای راحتی کاربر علاوه بر قابلیت اتصال دستگاه به کامپیوتر امکان مشاهده مقادیر دما و رطوبت به صورت گراف و جدول در نمایشگر دستگاه نیز قابل مشاهده است . انحراف  دما و رطوبت داخل محفظه از مقادیر تنظیم شده، موجب خرابی نمونه های آزمایش و بعضاً خسارت های زیادی می گردد، لذا دستگاه باید مجهزبه سیستم جداگانه ای جهت جلوگیری ازافزایش یا کاهش ناخواسته دما ورطوبت و اعلام آن به کاربر در صورت بروز باشد.

از آنجا که جهت جلوگیری از تاثیرات مخرب رسوبات آب روی قطعات داخلی رطوبت ساز، باید از آب مقطر استفاده شود و تامین آب مقطر به صورت لوله کشی در بسیاری ازمراکز میسر نیست، لذا تامین آب دستگاه یکی از مشکلات کاربری دستگاه است.

اتاقک تست پایداری-stability test chamber
اتاقک تست پایداری

از دیگر نکات مهم هنگام خرید اتاقک پایداری قابلیت کالیبراسیون دستگاه است که بعضاً آیتمی جهت کالیبره دستگاه در نظر گرفته شده است . اگر این کالیبره 1 نقطه ای باشد دستگاه فقط در همان نقطه کالیبره می شود و با کالیبره در یک دما، کالیبره سایر دماها از تنظیم خارج می شود . بعضی دستگاهها  در دو دما کالیبره می شوند در این حالت دستگاه بر مبنای این دو دما، خط فرضی در نظر می گیرد و بقیه دماها را بر اساس این خط فرضی کالیبره می کند. از آنجا که ممکن است برخی نقاط مطابق خط فرضی دستگاه نباشند، کالیبره در دو نقطه نمی تواند تضمینی برای دقت بالای دستگاه باشد، لذا هر چه تعداد نقاط کالیبراسیون بیشتر باشد کالیبره دقیق تری انجام می شود و دستگاه در تمام رنج دمایی  دقیق کار میکند.

خرابی سنسورهای واقع درسطح آب در اثر رسوبات محلول در آب ، خیس شدن نمونه و جاری شدن آب در دستگاه، نوسان دما و رطوبت، مشکلات ارتباطی بین دستگاه و کامپیوتر، دسترسی دائم به آب مقطراز جمله مشکلات شایع در اتاقک تست پایداری دارو هستند.

 • stability test chamber
  stability test chamber

  دستگاه اتاقک تست پایداری FG یکی از کهکشانی های این برند و یکی از بهترین  دستگاه های حال حاضر در دنیا است. این دستگاه  پس از بررسی نقاط ضعف و قوت برندهای معتبر جهان، بررسی استانداردهای بین المللی  و نیاز دقیق کاربران، توسط واحد تحقیق و توسعه FG واقع در محل کارخانه این شرکت طراحی گردیده و با قابلیت های فراوانی که دارد خیلی زود توانسته نظر مصرف کنندگان را به خود جلب نماید. استفاده از تکنولوژی های خاص همچون ANTI POLAR ، HCT ، DUAL SAFETY و STM که بعضا برای اولین بار در جهان طراحی شده اند، دستگاه بی نقصی را در اختیار کاربران قرار داده است.

  قابلیت های بی نظیری همچون فن سیرکوله با قابلیت تنظیم سرعت، دقت دما و رطوبت در تمام محفظه، اتصال به کامپیوتر، ثبت کلیه مقادیر تا دوسال در حافظه داخلی دستگاه و کالیبراسیون حرارتی در 6 نقطه، دستگاه را تبدیل به گزینه مناسبی جهت انجام تست های ICH guideline Q1A(R2) نموده است. جهت بهتر بسته شدن درب، ازدو زبانه در بالا و پایین محفظه وجهت راحتی حمل و نقل از پایه های چرخدار استفاده شده است.

  • دو زبانه در بالا و پایین محفظه جهت بهتر بسته شدن درب
  • مناسب جهت تست هایICH guideline Q1A(r2)
  • فن سیرکوله با قابلیت تنظیم سرعت
  • پایه های چرخدار

 • میکرو کنترلرسری ARM

  کنترلر دستگاه با استفاده ازمیکرو کنترلرهای سری ARM یکی ازنقاط قوت دستگاه است. میکرو کنترلرهای ARM جزء پیشرفته ترین میکروکنترلرهای حال حاضر در جهان است و قابلیت های بی نظیری همچون سرعت پردازش ، جریان مصرفی کمتر و ماژول های  ارتباطی پیشرفته باعث گردیده خیلی زود جای خود را در تمام صنایع باز کنند، به طوری که امروزه در اکثرتجهیزات پیشرفته الکترونیکی، صنایع نظامی  وموبایل ها کاربرد زیادی دارند. جهت نمایش هم زمان مقادیر تنظیمی و کلیه آلارم ها، یک نمایشگر LCD گرافیکی 7 اینچی تعبیه گردیده که توسط یک ولوم وشستی های لمسی همراهی می گردد . جهت جلوگیری از دستکاری دستگاه توسط پرسنل غیر متخصص قابلیت قفل کردن برای آن در نظر گرفته شده است.

  دستگاه دارای منوی ویژه ای جهت کالیبراسیون است که در این منو می توانید دما را در 6 نقطه و رطوبت را در 2 نقطه کالیبره  نمایید. تعدد نقاط کالیبره ، دستگاه را نسبت به سایر دستگاه ها دقیق تر نموده و دقت بی نظیری برای کاربر به ارمغان می آورد. دستگاه دارای 3 برنامه 100 پله ای است که در هر پله می توانید مقادیر دما، رطوبت، شیب حرارتی، سرعت فن و زمان کارکرد را تنظیم نمایید. یکی از ویژگیهای مثبت کنترلر این است که جهت برنامه ریزی برد، نیازی به استفاده اجباری از کامپیوتر نیست و می توانید بدون استفاده از کامپیوتر دستگاه را تنظیم نمایید هر چند که جهت راحتی کار امکان اتصال دستگاه به کامپیوترفراهم شده است. جهت کنترل دقیق دما و رطوبت از الگوریتم هوشمند PID کنترلر که یکی از دقیق ترین روش های کنترل است استفاده شده  که با همراهی  سنسور PT100 دقت اندازه گیری دما را بالا می برد .

  • نمایشگر LCD گرافیکی همراه با شستی های لمسی
  • کالیبراسیون آسان رطوبت توسط کاربر در 2 نقطه
  • کالیبراسیون آسان حرارت توسط کاربر در 6 نقطه
  • قفل کنترلر جهت جلوگیری از تغییرات اتفاقی
  • PIDکنترلر جهت کنترل دما و رطوبت
  • کنترلر با 3 برنامه 100 پله ای.

 • DUAL SAFETY

  حتما شما هم با پدیده افزایش ناخواسته دمای محفظه و خرابی نمونه های آزمایشگاهی برخورد داشته اید. امروزه استانداردهای جهانی بر کنترل دمای محفظه توسط ترموستات مستقل  تاکید می کنند تا در مواقع لزوم با قطع ولتاژ المنت مانع از افزایش دمای محفظه شوند واز خسارت های احتمالی جلوگیری شود. FG  نیز در همین راستا سیستم DUAL SAFETY  را مطابق با استاندارد DIN 12880  طراحی نموده است. حداقل و حداکثر دمای قابل قبول، توسط کاربر تنظیم و دمای دستگاه توسط سنسور جداگانه ای کنترل می شود تا درصورت افزایش یا کاهش دما از رنج تعریف شده، DUAL SAFETY توسط خروجی جداگانه ای دما را کنترل نماید. در این کلاس ایمنی در مواقع بروز خطا دستگاه خاموش نمی شود بلکه توسط خروجی  جداگانه ای دما در محدوده ست پوینت ثابت می ماند تا کاربر نسبت به رفع عیب اقدام نماید.

  • سنسور ایمنی جداگانه مستقل جهت اطمینان از دمای دستگاه (دارای دو سنسور PT100).
  • ترموستات مکانیکی جداگانه مطابق با استانداردDIN 12880 کلاس 1 (TWB).
  • خروجی جداگانه و مستقل جهت جلوگیری از افزایش یا کاهش ناخواسته دما.
  • مطابق با آخرین استاندارد های DIN 12880 کلاس3   (TWW).

  Dual safety
 • CUMENTATION و نرم افزار FGLAB

  یکی از مهمترین مزیت های اتاقک تست پایداری FG،  اتصال دستگاه به کامپیوتر از طریق پورت LAN (شبکه) بدون نیاز به نصب DRIVER است. در حال حاضر کلیه برندها جهت نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر از DRIVER  تحت ویندوز استفاده می کنند که کاربرهنگام اتصال دستگاه به کامپیوتر با مشکلات زیادی روبرو می شود. در روش های معمول، دستگاه فقط به کامپیوتری که نرم افزار روی آن نصب شده متصل می گردد وحتی در صورت عوض کردن ویندوز نیاز به نصب دوباره نرم افزار وجود دارد . مشکل دیگر این روش این است که این نرم افزارها معمولا با فایل های خاصی در ویندوز کار می کنند و با توجه به این که معمولا ویندوزها در ایران اورجینال نیستند ممکن است فایل های مورد نیاز نرم افزار را نداشته باشند و برای کاربر مشکلاتی ایجاد نمایند. ازآنجا که FG همواره آسودگی خاطر کاربران و راحتی کار را مد نظر قرار داده، برای اولین بار در جهان از روش نوینی استفاده کرده که تمام این مشکلات را بر طرف و فصل جدیدی را در این راه آغاز نموده است. در این روش نیازی به نصب DRIVER  و نرم افزار خاص نیست و کامپیوتر مستقیما به دستگاه وصل می شود. این سیستم تحت ویندوز نیست و کامپیوتراز طریق مرورگرهایی همچون Google Chrome ،Mozilla و یا IE به دستگاه وصل می شود. در نتیجه با هر کامپیوتری و هر سیستم عاملی می توان به دستگاه وصل شد ونیازی به فایل های ویندوز نیست. همچنین در این روش با اتصال یک مودم WIFI می توانید علاوه برکامپیوتر، موبایل یا تبلت را نیز به دستگاه متصل نمایید و کلیه گراف ها و تنظیمات را ببینید. همچنین جهت راحتی کار درمراکزی که کامپیوتر دردسترس نیست دستگاه مجهز به حافظه داخلی است که کلیه مقادیر را تا 2 سال ذخیره می کند و گراف دما و رطوبت روی LCD دستگاه نیزقابل نمایش است. هر چند که جهت راحتی کار و داشتن قابلیت هایی همچون پرینت گرفتن می توانید دستگاه را به کامپیوتر وصل نمایید و از قابلیت های بی نظیر نرم افزار FGLAB استفاده نمایید. با اتصال دستگاه به کامپیوتر کلیه مقادیر ثبت شده شامل دما، نور، رطوبت،سرعت فن،مقدار ست پوینت روی گراف قابل مشاهده است وقابلیت هایی همچون زوم کردن، انتخاب تاریخ خاص روی گراف و پرینت از گراف در دسترس کاربر قرار می گیرد.

  • اتصال دستگاه به کامپیوتر از طریق پورت LAN
  • عدم نیاز به نصب درایور
  • قابلیت اتصال به کامپیوتر از طریق WIFI
  • قابلیت کار با نرم افزار FGLAB از طریق موبایل و تبلت و کامپیوتر
  • حافظه داخلی جهت ثبت مقادیر دما ، رطوبت و سرعت فن تا 2 سال
  • ثبت مقادیر مطابق استانداردهای GMP و GLP
  • رسم گراف دما و رطوبت روی نمایشگر LCD دستگاه

  قابلیت مشاهده آنلاین مقادیر در نرم افزار

  DOCUMENTATION و نرم افزار FGLAB
 • NON CUT

  یکی از مشکلات اتاقک های تست پایداری دارو، ثابت نگه داشتن دما در حالت سرمایش است. در سیستمهای حرارتی با قطع و وصل کردن مکرر المنت می توان دما را کنترل کرد ولی در سیستم های برودتی قطع و وصل مکرر کمپرسور باعث خرابی آن می شود.NON CUT جهت کنترل سرما، کمپرسور را قطع و وصل نمی کند بلکه میزان گاز ورودی به اواپراتور را کنترل می کند.FG  با طراحی این سیستم منحصر به فرد برای اولین بار در ایران توانسته دقت را در حالت سرمایش نیز به میزان 0.1 درجه برساند.

  از طرفی با توجه به وجود رطوبت داخل دستگاه ، تشکیل برفک می تواند عملکرد سیستم را دچار اخلال نماید  که NON CUT  با برطرف کردن این مشکل توانسته گام بزرگی جهت ثبات حرارتی و برودتی دستگاه بردارد  تا دستگاه بدون برفک در زمان طولانی کار کند.

  • کنترل دما در حالت سرمایش
  • بدون برفک
  • دقت دمایی بالا در حالت سرمایش

  NON CUT
 • همدمایی داخل محفظهHCT

  FG   برای حل مشکل یکنواختی دما و رطوبت در کل محفظه ، HCT را طراحی کرده است .HCT  با ایجاد جداره سوم و قراردادن المنت در این جداره، همدمایی بی نظیری در دستگاه ایجاد نموده  است. از آنجا که هنگام بارگذاری ، در مسیر گردش هوا اخلال ایجاد میشود و این اخلال باعث از بین رفتن همدمایی محفظه می گردد، ایجاد جداره سوم باعث می شود حتی در هنگام بارگذاری کامل نیز گردش هوا از طریق جداره سوم (که مانند یک کانال عبور هوا عمل می کند) ادامه یابد و تاثیری در همدمایی محفظه نداشته باشد.HCT یکی از بهترین روش های ارائه شده در جهان جهت ایجاد هم دمایی است و توانسته هم دمایی را حتی در حالت بارگذاری کامل نیز ایجاد نماید. از دیگر مزایای HCT  سرعت گرمایش و سرعت تجدید پذیری دما پس از باز و بسته کردن درب دستگاه است.

  از آنجا که ورود بخار آب به محفظه اصلی ، باعث شکل گیری قطرات آب روی نمونه های آزمایشگاهی (خیس شدن نمونه ها ) ، سطوح محفظه (جاری شدن آب روی سطوح دستگاه ) و سنسورها (باعث سوختن سنسورها) می شود، وجود جداره سوم کمک می کند بخار آب قبل از ورود به محفظه اصلی با هوا ترکیب شود در نتیجه به جای ورود بخار آب، هوای مرطوب وارد محفظه اصلی می شود و مشکلاتی مانند خیس شدن نمونه ها، جاری شدن آب روی سطوح و سوختن سنسور رطوبت اتفاق نمی افتد.

  • 3 جداره
  • یکنواختی دما و رطوبت در تمام نقاط محفظه
  • جلوگیری از خیس شدن نمونه ها
  • گردش هوای یکسان حتی در حالت بارگذاری کامل
  • سرعت تجدید پذیری

  محفظه داخلی کوره
 • سیستم رطوبت ساز

  رطوبت ساز دستگاه با آماده داشتن رطوبت در منبع مستقل و افزایش سریع رطوبت درمواقع لزوم، یکی از مزایای منحصر به فرد دستگاه است. این سیستم به گونه ای طراحی شده تا رطوبت را آماده و آن را در منبع رطوبت ذخیره می کند تا زمانی جهت گرم کردن آب و آماده کردن بخار آب تلف نشود و به محض کمبود رطوبت، با بخار آب ذخیره شده رطوبت محفظه را بالا ببرد.

  دستگاه دارای منبع آب ورودی  وخروجی همراه با پمپ جداگانه جهت آب گیری وتخلیه آب به صورت مستقل است، این مزیت باعث می شود، دستگاه  نیازی به آب لوله کشی و فاضلاب  نداشته باشد و بتواند مستقل کار کند. بنا بر این جهت نصب دستگاه نیازی به محلی که دارای لوله کشی و لوله فاضلاب باشد نیست، شما می توانید دستگاه را در هر محلی نصب نمایید کافی است مخزن آب را پر نمایید و آنرا به دستگاه متصل نمایید، دستگاه به صورت اتوماتیک آبگیری می کند، تمام آب های سطحی را جمع می کند و توسط پمپی پر قدرت ( با قدرت پرتاب آب تا 1 متر) آب های اضافه را از دستگاه تخلیه می کند این کار باعث میشود هیچ گونه آبی در سطح دستگاه نماند تا باعث خرابی قطعات داخلی دستگاه شود. همچنین جهت رعایت استاندارهای میکروبی ، مخزن جمع آوری آب با مخزن بخاربه صورت جداگانه طراحی شده است وآب جمع آوری شده از سطح دستگاه به مخزن رطوبت ساز وارد نمی شود.

  • منبع آب ورودی و خروجی همراه با پمپ جداگانه (بدون نیاز به لوله کشی آب ورودی و فاضلاب )
  • پمپ تخلیه جهت خروج آب اضافه
  • بازگشت سریع رطوبت به مقدار تنظیم شده پس از باز کردن درب
  • قابلیت تنظیم دقیق رطوبت
  • ایجاد رطوبت با سرعت بالا
  • سنسور دقیق رطوبت

  سیستم رطوبت ساز
 • ANTI POLAR

  میزان سطح آب رطوبت ساز توسط سنسورهای الکترونیکی کنترل می گردد تا نیازی به بررسی مکرر مخزن آب نباشد. یکی از مشکلات سنسورهای الکترونیکی ایجاد رسوب و خوردگی بر روی سنسورهای سطح آب است که به مرورزمان باعث خرابی سنسورها می شوند.FG  جهت حل این مشکل برای اولین بار در جهان ، سیستم منحصر به فرد ANTI POLAR  را طراحی نموده تا از ایجاد رسوب روی  سنسورهای الکترونیکی جلوگیری کند .همچنین ANTI POLAR  مانع از انجام واکنش های شیمیایی بین سنسورها و آب داخل رطوبت ساز می شود و باعث افزایش طول عمر سنسور ها می گردد.

  • کنترل اتوماتیک سطح آب توسط سنسورهای الکترونیک
  • جلوگیری از تشکیل رسوب روی سنسورها
  • جلوگیری از واکنش شیمیایی بین سنسورها و آب
  • افزایش طول عمر سنسورهای کنترل سطح آب

  ANTI POLAR
 • بررسی هوشمند دما STM

  جهت اطمینان کاربر از عملکرد دستگاه ،STM  کلیه مقادیر دما و رطوبت را به طور دائم بررسی می کند و هر گونه اختلاف را به کاربر از طریق آلارم های صوتی و تصویری وهمچنین با ارسال SMS گزارش می کند. این سیستم کلیه موارد مانند قطعی آب، کاهش یا افزایش دما و رطوبت نسبت به ست پوینت، باز بودن درب بیش از 15 دقیقه را به کاربر اعلام می نماید. جهت راحتی کاربر و جلوگیری از ارسال اس ام اس های بی دلیل سیستم ابتدا موارد را به صورت آلارم صوتی ونمایش روی LCD  دستگاه به کاربر اطلاع می دهد  و در صورت بر طرف نشدن مشکل ، از طریق SMS  موارد را به کاربر اطلاع می دهد.

  • آلارم صوتی و تصویری
  • ارسال SMS به کاربر هنگام بروز کلیه خطاها
  • آلارم باز بودن درب
  • آلارم قطع یا کم شدن آب

  بررسی هوشمند دما STM
گارانتی و خدمات

این شرکت با توجه به اطمینانی که به محصولات خود دارد، برای اولین بار در ایران طرح گارانتی طلایی را ارائه کرده است. در این طرح شما علاوه بر 2 سال ضمانت کلیه قطعات ، از گارانتی 5 ساله المنت بهره مند می شوید ودر صورت خرابی دستگاه می توانید تا یک سال پس از تحویل از امکان تعویض دستگاه استفاده نمایید

 • 2 سال ضمانت کلیه قطعات دستگاه 2
 • 10 سال خدمات پس از فروش 10