کوره مافلی چیست؟

کوره مافلی چیست؟

عمر بیشتر المنت ها با کوره مافلی

کوره‌ مافلی عموما به کوره‌هایی اطلاق می‌شود که دارای محفظه‌ای با آجرهای نسوز است که المنت، داخل این آجرهای نسوز و یا در بعضی موارد داخل عایق قرار گرفته است و در واقع گرما از طریق این دیواره‌ها به محفظه داخلی منتقل می‌شود.

مزیت اصلی این نوع کوره‌های الکتریکی این است که برخلاف سایر کوره‌ها، المنت در تماس با بخارها و گازهای متصاعد شده داخل دستگاه نبوده و این امر باعث افزایش طول عمر المنت می‌گردد. این نوع کوره‌های الکتریکی در آزمایشگاه‌ها به عنوان دستگاهی نسبتا کوچک برای ایجاد حرارت بالا استفاده می‌شود و کاربر، از این نوع کوره‌ها برای آزمایش ویژگی‌های مواد استفاده می‌کند.

مزیت اصلی این نوع کوره‌های الکتریکی طولانی بودن عمر المنت به دلیل در تماس نبودن با بخارات و گازهای متصاعده داخل محفظه است. همچنین از آنجا که دیواره‌ها گرما را به خوبی از سطح المنت به محفظه اصلی منتقل می‌کنند، در عین حال باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و سرعت گرمایش بالاتر نیز می‌شوند. اما از طرفی چون المنت داخل جداره‌های نسوز قرار گرفته است، تعویض این المنت‌ها به سختی انجام شده و گاهی اوقات نیازمند هزینه‌های بیشتری است.

کوره های مافلی دارای عایق سرامیکی نسوزی هستند که باعث افزایش طول عمر المنت میشود.

از آنجا که عموما کوره‌ آزمایشگاهی در دمای بسیار بالا استفاده شده و جزء دستگاه‌های پر استهلاک آزمایشگاه محسوب می‌شوند هنگام خرید باید به نکاتی که در طول عمر کوره‌های آزمایشگاهی تاثیر دارند توجه بیشتری نمود. از نکات مهم که در طول عمر المنت کوره‌ آزمایشگاهی مافلی تاثیر دارد، قرار گرفتن المنت‌ها در داخل مافل است. در نتیجه، المنت‌ها دیگر با بخارات و گازها مستقیما در تماس نیستند و لذا طول عمر بیشتری نسبت به کوره‌های الکتریکی مشابه دارند.همچنین وجود دریچه تخلیه هوا در کوره‌های مافلی باعث شده تمام بخارات و گازهای متصاعد شده به بیرون هدایت شود و از زنگ‌زدگی المنت و اکسید شدن آن جلوگیری کند. لذا وجود دریچه تخلیه هوا نیز تاثیر مثبتی در افزایش طول عمر المنت‌ها دارد.

یکی دیگر از نکات مهم کوره‌ها نوع عایق است. بعضا مشاهده می‌کنید که به علت بالا بودن دما در کوره‌های آزمایشگاهی، بدنه خارجی دستگاه نیز هنگام کار به شدت گرم شده که همین امر باعث هدر رفتن انرژی گرمایی و حتی بالا رفتن دمای محیط آزمایشگاه و آسیب به کاربر و دستگاه‌های مجاور می‌شود.

لذا استفاده از عایق‌های باکیفیت بالا باعث جلوگیری از بالا رفتن دمای بدنه خارجی کوره شده و از هدررفت انرژی نیز جلوگیری می‌کند.
از دیگر عوامل مهم در انتخاب دستگاه، نوع کنترلر است که با توجه به نوع استفاده کاربر باید هنگام خرید به امکانات کنترلر و برد دیجیتال توجه کرد.

به طور کلی کوره‌ مافل معمولا دارای امکاناتی همچون قابلیت تنظیم دما و زمان هستند در حالیکه در مدل‌های پیشرفته قابلیت‌هایی چون برنامه‌ریزی و تنظیم شیب حرارتی نیز به چشم می‌خورد. قابل تنظیم بودن شیب حرارتی این امکان را به شما می‌دهد که چنانچه نمونه‌ای به افزایش سریع دما حساس بود، با کند کردن روند افزایش دما بتوان از بروز شوک حرارتی در نمونه‌ها جلوگیری نمود. بنابراین چنانچه درصدد خرید کوره مافلی هستید، می‌توانید با در نظر گرفتن این موارد بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دیگر محصولات FG

جهت مشاهده دیگر محصولات FG به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

همه محصولات

جدید ترین اخبار و مقالات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *