GMP

GMP

GMP یا شرايط خوب تولید چیست؟

GMP مخفف شرايط خوب تولید (Good Manufacturing Practice) به عنوان پایه اصلي سيستم های ایمنی و سلامت شامل مجموعه الزامات و دستورالعملهایی است که روش ها، تجهیزات مورد نیاز، امکانات و کنترل های الزامی برای تولید محصولات با کیفیت را شرح می دهد.

WHO شرایط خوب تولید (GMP) را این گونه تعریف می کند: “بخشی از تضمین کیفیت که اطمینان میدهد محصولات به طور مداوم با کیفیت تولید و کنترل می شوند.

GMP معیارهای کیفی را برای تولید و کنترل کیفیت تعریف می کند و همچنین اقدامات کلی برای اطمینان از اینکه فرآیندهای لازم برای تولید و آزمایش به وضوح تعریف ، تأیید ، بازبینی و مستند شده اند و پرسنل ، محل و مواد ،مناسب برای تولیدات داروسازی و بیولوژیکی از جمله واکسن ها هستند را بررسی میکند.

GMP همچنین دارای اجزای قانونی است که مسئولیت های توزیع ، ساخت و آزمایش قرارداد و پاسخ به نقص ها و شکایات محصول را پوشش می دهد.

اصول GMP عوامل کنترلي هستند که بر کل عمليات توليد و کنترل کيفيت تمرکز دارند و نه بر يک فرايند خاص. GMP رکن تولید محصول سالم می باشد که به ایجاد و نگهداری زیر ساختهای مناسب برای تولید شامل ماشین آلات ، محیط ، تجهیزات، نیروی انسانی و… می پردازد.

به طور خلاصه الزامات اصلی آیین کار GMP به شرح ذیل می باشد:

–    تعريف تمام فرآيند های توليد به طور واضح ، سيستماتيک ، عملياتی و بازنگری شده ، به طوري که ظرفيت و توان توليد محصول با کيفيت و مطابق با مشخصات پيش بينی شده به اثبات رسيده باشد.

–    اعتبار سنجی مراحل حساس و کليدی فرآيندهای توليد و تغييرات عمده در هر فرآيند. 

–    فراهم بودن تسهيلات و لوازم مورد نياز زير: 

  •    پرسنل مناسب، ماهر و آموزش ديده
  •    ساختمان و فضای کافی
  •    تجهيزات و سرويس هاي مناسب
  •    مواد، ظروف و برچسب های صحيح
  •    ذخيره سازي و حمل و نقل مناسب
  •    راهنما ها و دستورالعمل هاي مصوب

–    تدوين راهنماها و دستورالعمل ها به ويژه برای استفاده از ابزار و و سايل و تسهيلات، به طور واضح، عملياتی، با زبان ساده و بدون ابهام.

–    آموزش اپراتورها به نحوی که برای انجام صحيح فرآيندها آمادگی داشته باشند. 

–    تهيه سوابق دستی/ماشينی در خلال عمليات توليد، به نحوی که نشان دهنده انجام همه مراحل والزامات مطابق با دستورالعمل ها و راهنماهای تعريف شده و توليد محصول با مشخصات کمی و کيفی پيش بينی شده باشد.

–    هر انحراف خطر آفرین مي بايست ثبت شده و مورد بررسي قرار گيرد.

–    نگهداري مدارك و سوابق مراحل مختلف توليد از جمله سوابق کامل و قابل رديابی توزيع به صورت جامع و قابل دسترس توزيع فرآورده ها با حداقل بروز هر گونه اشكال در کیفیت آنها. 

–    وجود يك سيستم قابل دسترس براي بازگردان فرآورده فروخته شده عمده و جزئی 

–    وجود يک سيستم بررسی و رسيدگی به شكايت هاي رسيده در مورد فرآورده هاي توليدي فروخته شده، بررسی علت نقائص کيفی، انجام اقدامات اصلاحی و پيشگيری از تكرار آنها

به طور خلاصه بخش هائی از یک واحد تولیدی که تحت قوانین GMP قرار می گیرند عبارتند از:

–    تولید فروش

–    ساختمان

–    تجهیزات و دستگاه ها

–    پرسنل

–    نظافت

–    آزمایشات مواد اولیه

–    کنترل تولید

–    بخش کنترل کیفی

–    آزمایشات مواد بسته بندی

–    آزمایشات محصول نهائی

–    مستندات

–    نمونه ها

–    رسیدگی به شکایات

–    فراخوان محصول 

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 1938 اولین دستورالعمل شرایط خوب تولید را تدوین نمود و سازمان جهانی بهداشت WHO  در سال 1967 ویرایش اولیه GMP بر اساس این دستورالعمل تهیه و عرضه کرد. کمیته های مرتبط این سازمان در حال حاضر بر ویرایش نسخه جهانی آن نظارت می کنند. کشورهای مختلف جهان اصول این دستورالعمل را در قوانین و مقررات خود بکار برده و با توجه به استانداردهای محلی خود بومی سازی می کنند.از سازمانهای دیگر می توان بهICH,PIC/s,EU GMP,APIC&… نام برد.

کلیات آن یکسان است چرا که از سازمان جهانی WHO گرفته می شوند و این سازمان بر ویرایش GMP بین المللی نظارت می کند ولی کشورهای مختلف این اصول را با توجه به قوانین، مقررات و استانداردهای داخلی خود مقداری تغییر می دهند.

در هر کشوری سازمان غذا و دارو (و یا معادل آن) و یا نهادهای قانونی تحت نظارت این سازمان مسئول صدور، تمدید و لغو این مجوز می باشند.

بله. در حالت کلی بسته به سیاستهای هر دولتی این گواهینامه ها دارای اعتبار محدود برای یک بازه زمانی معین می باشند. ضمنا نهادهای مسئول می توانند در صورت تخطی از قوانین و آیین نامه های مورد بحث این گواهینامه مجوز صادره را تعلیق و یا لغو نمایند.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دیگر محصولات FG

جهت مشاهده دیگر محصولات FG به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

همه محصولات

جدید ترین اخبار و مقالات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *