MICRO CONTROLLER چیست؟

MICRO CONTROLLER چیست؟

میکرو کنترلر چیست؟

میکروکنترلر یک مدار مجتمع یا چیپ الکترونیکی است که دارای CPU,حافظه رم ، رام و تعدادی ورودی خروجی قابل برنامه ریزی است. میکروکنترلر ها در واقع یک میکروکامپیوتر هستند که برای مصارف خاصی برنامه ریزی می شوند و در انواع مختلفی تولید می شوند.

میکروکنترلر ها توسط کاربر قابل برنامه ریزی هستند که طبق برنامه کاربر می تواند تعریف کند اگر شرایط خاصی در ورودی اتفاق افتاد ، در خروجی اتفاق خاصی بیفتد.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی، میکرو کنترلرها جای خود را در خیلی از وسایل الکتریکی باز کرده اند، از تلفن گرفته تا موبایل، از ماوس لیزری که الان دستتان روی آن است تا هر وسیله ای که بتوان پیچیدگی رو در اون دید .

در تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی که همواره جزئ تجهیزات با تکنولوژی بالا محسوب می شوند نیز میکرو کنترلر ها استفاده زیادی دارند و تاثیر بسزایی در کیفیت تجهیزات و راحتی مصرف کنندگان داشته است. به گونه ای که امروزه دیگر جزئ الزامی تجهیزات آزمایشگاهی شده و بدون میکرو کنترلر نمی توان به کیفیت و دقت بالایی در تجهیزات آزمایشگاهی دست پیدا کرد.

امکاناتی مانند دقت بالا ،قابلیت اتصال به کامپیوتر،نمایشگرهای متفاوت مانند ال سی دی و 7 SEGMENT و بسیاری دیگر از این قابلیت ها به لطف میکرو کنترلرها انجام پذیر است.

میکروپرسسور یک پردازنده است و برای کار با آن باید چیپ های حافظه و چیز های دیگری را به آن اضافه کرد این امکان به درد این می خورد که بر حسب کار طراح حافظه مناسب ، تایمرها و پورت های ورودی و خروجی بیشتری استفاده کنیم ولی در این حالت مدار خیلی پیچیده و از لحاظ هزینه هم بیشتر می شود، این در حالیست که میکرو کنترلرها با امکانات متنوع و هزینه کمتر کلیه نیاز طراحان را بر طرف می کنند.

در واقع داخل هر میکرو کنترلر تعدادی میکرو پروسسور، حافظه ،تایمر و پورت های متفاوت استفاده شده است که تنوع بسیار زیاد انها بر حسب این امکانات باعث شده تا میکروپرسسورها را فراموش کنیم. البته باید توجه داشت که در بازار ایران میکرو کنترلر و میکرو پروسسور را یکی می دانند و این متاسفانه غلط مصطلح شده.

لذا اگر همچنان جایی اصطلاح میکرو پروسسور را شنیدید تعجب نکنید.منظور همان میکرو کنترلر است.

یکی از پیشرفته ترین مدل های میکرو کنترلر ها ،میکرو کنترلرهای سرس AVR میباشد.

میکرو کنترلر های سری ARM جزء جدیدترین میکرو کنترلرهای مورد استفاده در دنیا میباشند .این سری از میکرو کنترلرها با قابلیت های فراوان از جمله سرعت بالای پردازش ، حجم کوچک، مصرف کمتر انرژی و قابلیت های ارتباطی مانند اتصال به کامپیوترها و اتصال به سیستم های بلوتوث و وای فای خیلی زود جای خود را در تمام صنعت باز کردند. به گونه ای که امروزه حتی در گوشی های هوشمند نیز از این پردازنده ها استفاده میشود.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دیگر محصولات FG

جهت مشاهده دیگر محصولات FG به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

همه محصولات

جدید ترین اخبار و مقالات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *